
Magyar Nemzeti Kutyafajták CAC kiállítására kerül sor 2023. február 10-én délelőtt 09.00 órától kezdődően. A kiállítás helyszíne Budapesten a Hungexpo Rendezvény és Szabadidő Központ.
HUNGEXPO Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központ
D és E pavilon
Cím: 1101 Budapest, Albertirsai út 10.
GPS koordináták: N47°29.587′, E19°7.294′
A kiállítás tervezett programjai
2023. február 10 – péntek
07.00-tól: Belépés a kiállítás területére
10.00: Magyar Nemzeti Kutyafajták Speciál CAC kiállításának kezdete
13.00: Magyar Nemzeti Kutyafajták Speciál CAC kiállítás BIS program
14.00: Championok Championja kiállítás kezdete
16.00: Magyar nemzeti fajtáink éves pontversenyének bírálat
17.00: 2022-ben az FCI világ rendezvényen elért kiemelkedő sport sikereink díjazása
17.30: Magyar nemzeti fajtáink éves pontversenyének eredményhirdetése
18.00: Championok Championja kiállítás Best in Show programja
A Magyar Kutyafajták Szakbizottsága az 1999-es évtől kezdődően az ország különböző pontján évenként megrendezi a Nemzeti CAC Speciál kiállítást, a Magyar Kutyafajták tenyésztőinek/kiállítóinak országos találkozóját.
A 9 Magyar Kutyafajtánk, melyeket az Országgyűlés a 2004. április 19.-i határozatában a nemzeti állatfajtáinkkal együtt nemzeti kinccsé nyilvánított.
Pásztorkutyáink:
A Komondor – „Az egyik legősibb magyar pásztorkutyafajta, mely megjelenésében és viselkedésében megőrizte évezredes tulajdonságait. Ősi változata a vándorló, pásztorkodó ősmagyarokkal került a Kárpát-medencébe. Nagy teste, ereje és bátorsága alkalmassá tette, hogy felvegye a harcot a hasonló vagy nagyobb testű ellenségeivel a rábízott értékek védelmében. Ma már egyre inkább a ház, a tanya, a gazdasági udvarok védelmére szolgál.”
A Kuvasz – „Pontos eredetét homály fedi, feltételezhető, hogy már a népvándorlás idején a mai kuvaszhoz nagyon hasonló kutyák szolgálták őseinket. A nyájat, a ménest és a gulyát folyamatosan védelmezni kellett a ragadozók és a tolvajok ellen. Megjelenése, mérete miatt impozáns, szikár, ellenálló kutyafajta. A törődést kamatostól meghálálja. Amit egyszer megtanult, soha nem felejti el.”
A Puli – „Szerte a világon a legismertebb terelő magyar pásztorkutya, számos országban tartják, tenyésztik. A puli egy kecses, aprózó léptű, közepes testű kutya, amelynek dús, fürtös bundájából csak bájos fekete orrtükre látszik ki.”
A Pumi – „Hatalmas ésszel megáldott, vérbeli bohóc. A XVII. – XVIII. században a merinói juhokat hazánkba kísérő francia eredetű terrier jellegű terelő kutyafajták a pulival kereszteződtek, így jött létre a pulinál rövidebb szőrt viselő, bohókás, a felső harmadától bicsakló pom-pom fülű eb. A puli utolérhetetlen intelligenciájából egy jó adag ötvöződött benne a terrierek nyughatatlan, izgő-mozgó természetével.”
A Mudi – „Még Magyarországon sem ismerik túl sokan ezt az egészséges, értelmes, tetszetős küllemű terelőkutyát. Álló fülű, hullámos vagy göndörödő bundájú, pofáján és lábai első oldalán rövid, sima szőrt hordó terelőkutya. A mudi megőrizte kiváló terelő ösztönét, ezért hivatásos juhászok illetve a terelő sport iránt érdeklődők számára is ideális kutya. Sok egyéb sport kedvelői sem csalódnak, ha mudit választanak maguknak.”
Vadászkutyáink:
A Rövidszőrű Magyar Vizsla – „Kedves, meleg barna szemmel és huncut kópésággal néz a világba, mohó figyelemmel és vágyakozással a vad után. Lustán elnyújtózik otthon a forró kályha mellett vagy a kanapén, vég nélkül áhítozva a simogatásért, de egy pillanat alatt robbanó energia, végtelen vágtatás a mezőn a tűző napsütésben vagy a ropogó hóban. Ebből következik két alapvető tulajdonsága, alkalmazkodóképessége és könnyű taníthatósága. Ezeknek köszönhető, hogy egyre több híve van a világban.”
A Drótszőrű Magyar Vizsla – „A Drótszőrű Magyar Vizsla története 70 éve kezdődött. A fajtát a Rövidszőrű Magyar Vizsla és a Drótszőrű Német Vizsla kereszteződéséből hozták létre szigorú szelekció mellett. Szőrének köszönhetően igen ellenálló, rendkívül magas az intelligenciája, könnyen tanítható és fegyelmezhető, de a durva bánásmódot, keménykezű tanítást nem viseli el.”
Az Erdélyi Kopó – „A magyar királyi és az erdélyi fejedelmi udvar nélkülözhetetlen, jól megszokott lakója volt. Története az évszázadok során szorosan összefonódott a magyar történelemmel, ezen belül, különösen a magyar nemesség sorsával, mindennapjaival. Az Erdélyi Kopón jól láthatók a kopó jellegre utaló lógó fülek, sarló alakú farka és a jellemzően téglalapba foglalható test.”
A Magyar Agár – „Az agarak a legősibb kutyafajták, legrégebbi társai az embernek. Ők segítették az embereket a mindennapi megélhetést nyújtó vadászatban és gondoskodtak a család védelméről. A Magyar Agár története a honfoglalás korára vezethető vissza. Mint életrevaló fajta, az agarak könnyen és jól alkalmazkodtak a mai, modern világ megváltozott körülményeihez.”
Egy örök érvényű idézet a mai és a jövő kutyás nemzedékét megszólítva:
„Csak annak a nemzetnek van jövője, mely megbecsüli önmagát,
Csak az a nemzet becsüli meg önmagát, mely megbecsüli értékeit,
Szeressük és becsüljük meg a Magyar Kutyát.”
Információk kiállítóknak
A kiállítás térképe
Bírói körök beosztása
Nevezési határidők
I. nevezési határidő: 2022.11. 22. – 2022. 12. 12.
II. nevezési határidő: 2022. 12. 13 – 2023.01. 10.
III. nevezési határidő: 2023. 01. 11 – 2023.01. 25.
Bírói lista:
Vezetőbíró: Dr. Jakkel Tamás
Komondor és Kuvasz – László István
Puli – Dr. Jakkel Tamás
Pumi és Mudi – Antal Ferenc
Rövidszőrű Magyar Vizsla és Drótszőrű Magyar Vizsla – Glázer György
Erdélyi Kopó, Magyar Agár – Tarján Annamária
BIS program
Kutyapár:
László István (HU)
Tenyészcsoport:
Tarján Annamária (HU)
Minor Puppy BIS:
Dr. Jakkel Tamás (HU)
Puppy BIS:
Tarján Annamária (HU)
Veterán BIS:
Dr. Jakkel Tamás (HU)
Legszebb Vadászkutya
Glázer György (HU)
Legszebb pásztorkutya
Antal Ferenc (HU)
Junior BIS
László István (HU)
Best In Show
Tarján Annamária (HU)
Figyelem!
A Magyarországon érvényben lévő állat-egészségügyi szabályzatnak megfelelően, az érvényes veszettség elleni védőoltás(ok) igazolása kötelező a kiállítás területére való belépés előtt! Az országba való belépés EU és NEM EU országokból a hatályos jogszabályoknak és törvényi előírásoknak megfelelően történik.
A kutyák által okozott, minden nevén nevezendő kárért a tulajdonos felel!
A kiállítók felelősséggel tartoznak kutyájuk biztonságáért, fizikai jólétükért a kutyakiállításokon. Tilos a kutyát olyan körülményeknek kitenni, amelyek veszélyeztetik testi épségét egészségét és komfortját. Ennek alapján tilos a kutyát autóban hagyni hideg vagy meleg időben, vagy bármilyen formában bántalmazni. Ezen szabályok áthágása a folyamatban lévő és jövőbeni rendezvényekről való kitiltást vonja maga után.
A nevezési díjak csak és kizárólag hazai regisztrációs számmal és hazai lakcímmel rendelkező tulajdonosok számára érvényesek. Az I. és II. határidőben a 2022. évi szövetségi kártyával, a III. határidőben már csak a 2023. évi szövetségi kártyával tudja érvényesiteni a nevező a nevezési díjat.
Ha nevezőnek nincs szövetségi kártyája, de hazai lakcímmel rendelkezik és hazai regisztrációs számú kutyát nevez akkor az itt feltüntetett nevezési díjak dupláját kell fizetnie.
Kedvezmények: Csak és kizárólag hazai regisztrációs számmal és hazai lakcímmel rendelkező kiállítók részére a Magyar kutyafajták nevezési díja, a nevezési táblázatában szereplő összegek 50%.
Szerkesztői megjegyzés: Ha mobiltelefonról böngészed a bejegyzést, kérlek, fordítsd a telefonodat vízszintes helyzetbe, mert úgy fogod megfelelően látni a „Nevezési határidőket és a nevezési díjakat”!
Magyar Nemzeti Kutyafajták CAC kiállítása
Nevezési határidők és nevezési díjak
c C Első nevezési Második nevezési Utolsó nevezési
c cc határidő határidő határidő
c c 2022. 11. 22 – 2022. 12. 13 – 2023. 01. 11 –
eeee 2022. 12. 12. 2023. 01. 10. 2023. 01. 25.
Első kutya és
minden további 2000 Ft 2000 Ft 2000 Ft
kutya már
kedvezményesen!
Plusz lehetőségek:
Kedvezményes parkolás 3000 Ft / nap
Kutya csere díja: 1000.- Ft
Figyelem!
A kiállításra nevezés az FCI és a MEOESZ érvényes Kiállítási Szabályzatának megfelelően történik, a kiállító a nevezési lap aláírásával, valamint az online rendszerbe történő nevezéssel vállalja azoknak betartását és magára nézve kötelezőnek ismeri el azt. A kiállításra kizárólag FCI származási lappal rendelkező kutyák nevezhetők be.
- Nevezni csak online, postai úton, kiemelt kiállításokon és személyesen a MEOESZ központjában van lehetőség! 2022. január 01-től a postai vagy személyes úton leadott nevezések után 1000.- Ft adminisztrációs költséget számítanak fel a feltüntetett nevezési díjakon felül!
- Faxon és e-mailen érkező nevezéseket nem áll módjukban elfogadni.
- A nevezési díjat távollét esetén is be kell fizetni.
- Olvashatatlan és hiányos nevezési lapot nem áll módjukban elfogadni.
Vágott farkú és fülű kutyák részt vehetnek a kiállításon, és együtt kerülnek elbírálásra a csonkolatlan egyedekkel.
Magyar Nemzeti Kutyafajták CAC kiállítása online nevezés>>.
A nevezéshez előzetes regisztráció szükséges, majd ezt követően a rendszerbe történő bejelentkezés után lehet nevezni. A nevezés véglegesítése előtt a nevezőnek lehetősége van a nevezés javítására a berögzítést követő 6 órában, ha ez alatt az idő alatt nem történik javítás, akkor a nevezés eredeti formájában kerül végleges rögzítésre. A nevezésről a rendszer automatikusan e-mail igazolást küld, mely tartalmazza a nevezés adatait, ennek véglegesítését követően megerősítő e-mail kerül kiküldésre, mely a nevezés végleges formáját tartalmazza. Az online rendszerben csak azok a nevezések maradnak meg amelyeket a nevező az online nevezési rendszerben bankkártyával kifizet, amennyiben ez nem történik meg, vagy a nevező bármely más úton fizeti meg a nevezési díjat a rendszer automatikusan törli a nevezését. A nevezés csak akkor lesz érvényes, hogyha a nevezés díja is rendezve van!
A nevezési díjat banki átutalás esetén az alábbi névre és bankszámla számra kell befizetni:
MEOE Szövetség
Budapest Bank Nyrt. Budapest –10102086-09723300-01000009
A megjegyzés rovatba minden esetben fel kell tüntetni a nevezési lapon szereplő e-mail címet, valamint a befizetett összeget – ez alapján fogják tudni beazonosítani a nevezett kutyát. Minden további információt és kiállítással kapcsolatos tudnivalót erre az e-mail címre fognak továbbítani.
A nevezési díj kategória tekintetében az a nap irányadó, amikor az egész nevezési díj befizetésre kerül. Részbefizetés esetén az a nap számít, amikor az egész összeg befizetésre kerül.
Postai nevezés esetén, a nevezési lap pontos kitöltése és aláírása után, csatolni kell a nevezni kívánt kutya törzskönyv másolatát, a nevezési díj igazolásához a befizetett csekk vagy átutalási bizonylat másolatát, Champion vagy Munka bizonyítványok másolatát (ha van) és a 2022. évi szövetségi tagkártya másolatát. 2022. január 01-től a postai vagy személyes úton leadott nevezések után 1000.- Ft adminisztrációs költséget számítanak fel a feltüntetett nevezési díjakon felül!
Ha a nevezési lapot használod a nevezéshez, kérlek, ne felejtsd el az adatvédelmi részt is aláírni, mert anélkül nem tudják elfogadni a nevezést!
Nevezési cím postai feladás esetén:
Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége
Budapest XIX. Kerület
Hofherr Albert u. 38 – 40.
1194
További információk megtekinthetők a rendezvény hivatalos weboldalán>>.
Illetve a Rendezvény Facebook oldalán találhatók>>.
A kiállítással kapcsolatos bővebb információ kérhető az alábbi email címen:
tibay.norbert@kennelclub.hu.
Illetve az alábbi telefonszámon:
+36 70 616 3312.
A Magyar Nemzeti Kutyafajták CAC kiállításának városa
Budapest
Budapest kis hazánk fővárosa, több mint 2 millió lakosával az Európai Unió 9. legnagyobb városa, egy gyönyörű és izgalmas város, amelyet gyakran neveznek „Közép-Európa kis Párizsának”.
Természeti adottságainak köszönhetően a világ egyik legszebb fekvésű fővárosának tartják. Területén több világörökségi helyszín is található, többek között a Duna-part látképe, a Budai Várnegyed, az Andrássy út, a Hősök tere és a Millenniumi Földalatti Vasút. Turisztikailag jelentősek a város gyógyfürdői, mivel Budapest a világ legtöbb gyógyfürdővel rendelkező fővárosa. Itt található a világ legnagyobb termálvizes barlangrendszere, Európa legnagyobb zsinagógája, a világ harmadik legnagyobb parlamenti épülete, valamint Közép- és Kelet-Európa legtöbb bevásárlóközpontja.
A mai Budapest 1873 őszén jött létre Pest, Buda és Óbuda egyesítésével, ebben az időben épültek a város leghíresebb épületei, Európa leggyorsabban növekvő városa ekkor nőtte ki magát világvárossá.
Budapesten több világörökségi helyszín is található, többek között az Országház, a Budai Várnegyed, az Andrássy út, a Hősök tere és a Millenniumi Földalatti Vasút, a világ első villamos hajtású, egyben Európa második földalatti vasútja a londoni után.
Az Országház a Kossuth Lajos téren található, mint Magyarország egyik legismertebb épülete és egyben jelképe. Itt székel a Magyar Országgyűlés és az Országgyűlési Könyvtár is itt található, továbbá a Szent Korona és a többi koronázási jelvény (a palást kivételével). Az építkezés tizenkilenc évig tartott, 1885-ös kezdettel, és 1904-es befejezéssel. Az épületet Steindl Imre tervezte neogótikus és eklektikus stílusban. A téglalap alaprajzú, 17 745 négyzetméterű Országház hossza 268 méter, szélessége 123 méter, magassága pedig a millenniumra utaló 96 méter. Ezen méretek alapján Európa második és a világ harmadik legnagyobb parlamenti épülete. Mint a Duna-part látképe 1987 óta része a kulturális világörökségnek
További látnivalók és történelmi helyek Budapesten:
- Budai Várnegyed: A Budai Várnak, a Halászbástyának és a Mátyás-templomnak is otthont adó, különleges hangulatú, középkori emlékekben is bővelkedő ikonikus városrész az UNESCO Világörökség része.
- Budavári Palota: A 13. századtól a magyar királyok otthona volt, számos újjáépítés után ma Budapest egyik legfontosabb turisztikai és kulturális központja.
- Magyar Nemzeti Galéria: A Budavári Palotában található múzeum a magyar képzőművészet legnagyobb gyűjteménye. Állandó kiállításainak anyaga a honfoglalás kori emlékektől a kortárs hazai művészetig terjed.
- Halászbástya: A Várhegy ikonikus, neoromán stílusú építménye. Neve arra utal, hogy a középkorban a várfal e részét a halászok céhe védte.
- Mátyás-templom: A Budai Vár ékessége a 13. században épült, számtalan újjáépítés után ismét a régi szépségében tündököl. Tetejét Zsolnay-cserepek, belső terét Lotz Károly freskói díszítik.
- Hősök tere: Budapest ikonikus, legtágasabb tere az 1896-os millenniumi ünnepségre készült el. A félkör alakú emlékmű 14 szobra a magyar történelem emblematikus személyiségének állít emléket.
- Szent István-Bazilika: A pazar freskókkal, stukkókkal és márvánnyal gazdagon díszített épület akár 8000 fő befogadására is alkalmas. Itt őrzik Szent István király mumifikálódott jobb kezét, a Szent Jobbot.
- Vajdahunyad Vára: A vár egy erdélyi kastély másolata. Azzal a céllal épült a Városligetben, hogy ezerévnyi magyar építészet fő stílusjegyeit a gótikától a barokkig egyetlen épületben mutassa be.
- Gellért-hegy és Citadella: A budai Duna-parton álló 235 méteres hegyről gyönyörű kilátás nyílik a városra. Itt található a Szabadságszobor, Szent Gellért szobra és az egykor erődítménynek épült Citadella.
- Magyar Nemzeti Múzeum: Az első magyar múzeumot Széchenyi Ferenc alapította 1802-ben. A múzeum a magyar történelem tárgyi emlékeit mutatja be. A múzeum lépcsőjén szavalta el Petőfi 1848-ban a Nemzeti Dalt.
- Dohány utcai Zsinagóga és Magyar Zsidó Múzeum: A világ második legnagyobb zsinagógája, a 3000 főt is befogadni képes pesti Nagyzsinagóga gyönyörűen felújított, különleges épülete imaházként és múzeumként is működik.
- Magyar Állami Operaház: Ybl Miklós mesterműve, a neoreneszánsz Operaház freskókkal díszített belső terei nem csak az előadások alkalmával látogathatók: napi kétszer vezetett túrán járhatjuk be az épületet.
Budapest Duna-szakaszán összesen nyolc közúti- és két vasúti híd van, amelyek összekötik a budai és a pesti oldalt (négy kisebb közúti híd a szigetekre való be- és kijárást oldja meg). A legszebb és a leghíresebb hidak a belvárosban találhatók. Ezek a Széchenyi lánchíd, a Szabadság híd a Margit híd és az Erzsébet híd. A Lánchíd a főváros legrégibb és legismertebb hídja, egyben a város egyik jelképe is, fotója a Budapestről vagy a Magyarországról szóló bemutató anyagok nélkülözhetetlen eleme. A város második állandó hídjaként épült az Árpád-házi Szent Margit nevét viselő Margit híd. A híd két körutat köt össze a két városrész között a Margit-sziget érintésével. Érdekessége, hogy ha megfigyeljük a hídközepet és a Margit-szigetet összekötő szakaszt és képzeletben az útpályát tartó szerkezetet tükrözzük az útpálya felé, akkor kirajzolódik előttünk az elfektetett Eiffel-torony képe. Budapest harmadik állandó hídjaként épült a Szabadság híd, ami a főváros legrövidebb hídja, és ami több magyar motívumot is magán hordoz, mint például a Nagy Virgil által tervezett kapuzatokat a történelmi magyar címer díszíti, míg a híd jellegzetes díszeit a pillérek kapuzatának tetején ülő turulmadarak adják.
A főváros számos parkja és zöld felületei közül a legjelentősebbek a Margit-sziget, a Városliget, a Gellérthegy, a Népliget, a Városmajor, a Vérmező, az Orczy-park, a Budai Arborétum, a Kopaszi-gát. A Margit-szigeten néhány létesítményt leszámítva nem található épület, a sziget számít a főváros legnagyobb parkjának. A szigeten a rendezett zöldterületeken, virágoskerteken kívül található még egy Japánkert, valamint olyan nevezetességek is láthatók, mint a víztorony, a zenélő szökőkút vagy a zenélő kút is.
Budapest évente 12 millió nemzetközi turistát vonz, ezzel Európában rendkívül népszerű úti cél. Az European Best Destinations, az európai turisztikai szervezet minden évben keresi a kontinens legjobb úti célját, amit a turisták választhatnak meg. 2019-ben számos gyönyörű várost maga mögé utasítva Budapest érdemelte ki ezt a megtisztelő címét, több mint fél millió szavazat alapján.
Az EDB cikke szerint: „A város lenyűgöző, gazdag építészeti és történelmi örökséggel büszkélkedhet: a kultúra, a virágzó gasztronómia, a termálvizek és a világörökségi látnivalók páratlan kombinációját adja. A Duna gyöngyszeme nemcsak a legjobb európai úticél, de a világ egyik legszebb és legbiztonságosabb városa is. Budapest Párizs eleganciáját, Bécs építészeti örökségét, Porto varázsát, Stockholm szolíd életmódját kínálja”
Az információk forrása:
Budapest infók
Wikipédia – Budapest Turisztikai látnivalói
Kérlek, oszd meg ezt a bejegyzést, hogy minél több kutyakiállítóhoz és érdeklődőhöz eljuthasson! Köszönöm!🙂
Ha kutyakiállító vagy, illetve ha érdeklődsz a kutyakiállítások világa után, az alábbi cikkek is hasznosak lehetnek számodra:
Ajánlom figyelmedbe a 2023. évi MEOESZ kutyakiállítási naptárt, melyből minden kutyakiállítás részletes ajánlója elérhető, illetve elérhető lesz a jövőben!
Továbbá ajánlom az FCI Kutya Világkiállítások naptárát és az FCI Európa Kutyakiállítások naptárát, az elmúlt és az elkövetkezendő évek Világkiállításainak és Európa Kutyakiállításainak dátumaival, helyszíneivel, a nevezett kutyák számával, a BIS győztesek neveivel, fajtájával, a hivatalos honlapok, az eredmények és néhány színes videó linkjével!
Ha szeretnéd visszanézni, hogy mely kutyakiállítások kerültek megrendezésre az elmúlt években, az oldal “Dog Shows” nevű lenyíló főmenüjében évekre visszamenőleg megtalálod a MEOESZ kutyakiállítási naptárakat: a 2022. évi MEOESZ kutyakiállítási naptárt, a 2021. évi MEOESZ kutyakiállítási naptárt, a 2020. évi MEOESZ kutyakiállítási naptárt, a 2019. évi MEOESZ kutyakiállítási naptárt, a 2018. évi MEOESZ kutyakiállítási naptárt, a 2017. évi MEOESZ kutyakiállítási naptárt, a 2016. évi MEOESZ kutyakiállítási naptárt, a 2015. évi MEOESZ kutyakiállítási naptárt, a 2014. évi MEOESZ kutyakiállítási naptárt, és a 2013. évi MEOESZ kutyakiállítási naptárt.
b
Kérlek, tarts velem a jövőben is, keresd
Vámosi Ildikó, kutyás cikkíró és szerző hivatalos honlapját!
https://ildikovamosi.hu
Hasznos és értékes cikkekkel várom a kutyák szerelmeseit,
a hobby kutyásokat, a tenyésztőket, a kiállítókat és mindenkit, aki imádja a kutyákat!
Köszönöm a megtisztelő látogatásod!
Várlak vissza szeretettel!