A karácsonyi ünnepek idején minden eddiginél nagyobb hangsúlyt kap, hogy tisztában legyünk vele, kutyáink és macskáink mit ehetnek és mit nem, illetve mit nem ihatnak. Ilyenkor több a kísértés a csábító illatok és az új ízek felfedezésére. Az év ezen időszakában óvatosabbnak és tudatosabbnak kell lennünk, és oda kell figyelnünk a valós veszélyekre. Nemcsak azokra a dolgokra kell figyelni, amelyeket a kutyák és a macskák nem ehetnek meg, de a lakásban és a ház körül található számukra szokatlan tárgyakra is – például a karácsonyi dekorációkra -, amelyek felkelthetik az érdeklődésüket.
Kisállat-tulajdonosként kulcsfontosságú, hogy a karácsonyi időszak biztonságosan és boldogan teljen a házi kedvencek számára is. Segítségképpen összeállítottam egy átfogó ismertetőt a gyakori karácsonyi kisállat-veszélyekről és azok elkerüléséről. A cikkben találtok egy infografikát is, amelyen a leggyakoribb karácsonyi veszélyek szerepelnek.
Ebben a cikkben az alábbi kérdésekre vonatkozóan olvashatsz jó tanácsokat:
- Milyen ételeket kell kerülniük a kutyáknak és a macskáknak?
- Milyen karácsonyi veszélyek leselkednek a háziállatainkra?
- Milyen téli óvintézkedésekre van szükség házi kedvenceink biztonsága érdekében?
- Hogyan óvhatjuk meg kedvenceinket a karácsonyi stressztől?
- Mit tegyünk, ha kutyánk vagy macskánk lenyelt vagy megevett valamit, amit nem lett volna szabad?
- Melyek azok a vészhelyzetek, amelyek azonnali sürgősségi állatorvosi ellátást igényelnek?
Vágjunk is bele! Kérlek, kattints a szövegre, vagy a “+” jelre és nyisd le a dobozt, melyben megtalálod az adott témához kapcsolódó információkat!
1. Veszélyes ételek, élelmiszerek, édességek, italok
Az első dolog, amit karácsonykor szem előtt kell tartanunk, hogy kedvencünk biztonsága miatt ne legyen feszültség, egyszerűen csak egy kis extra figyelemre és gondoskodásra van szükség.
Ne feledjük azt sem, hogy ebben az időszakban a szeretet és törődés kimutatása sokkal inkább azon múlhat, hogy mit nem engedünk megenni kedvencünknek, mint arról, hogy milyen finomságokat kap. A jelszó a „tudatosság”, és annak biztosítása, hogy a család minden tagja és minden vendég tisztában legyen azzal, hogy mi biztonságos a háziállatok számára.
A hagyományosan karácsonykor felszolgált ételek jó része mérgező a kutyák számára, túl zsíros, fűszeres, vagy túl sós. A legkevésbé sem szeretnénk, ha a finomságtól rosszul éreznék magukat, vagy ami még rosszabb, az állatorvoshoz kellene velük mennünk.
Kerülendő ételek, élelmiszerek:
Csontok
Gyakori tévhit, hogy a megmaradt csontokat nyugodtan odaadhatjuk a háziállatoknak. Ez nem így van. Minden csont, még a nagyok is, problémát okozhatnak, ha kutyáink lenyelik őket. A főtt csontok törékenyek, rágás közben szilánkokra töredezhetnek, és fennáll a veszélye annak, hogy a darabok beékelődnek a fogak közé, megsérthetik a kutya ínyét, megakadhatnak a nyelőcsőben, vagy kárt tehetnek a torokban. A nagyobb csontdarabok elzáródást okozhatnak, míg a kisebb darabok irritálhatják a beleket, vagy akár behatolhatnak a gyomorba vagy a bélfalba, ami műtétet igényelhet. Csontot semmilyen formában nem javasolt adni a kutyának! A halszálkák is veszélyesek!
A főtt csontokat tartalmazó hulladékok etetésének mellőzése mellett gondoskodni kell arról is, hogy a háziállatok ne tépjék fel a szemeteszsákokat, és ne szedjék ki a csontokat a szemetesből.
Hagymás ételek, levesek, mártások, hagymás-zsályás töltelékek
A hagyma, a fokhagyma, a póréhagyma, a mogyoróhagyma, és a metélőhagyma mind az alliumfélék családjába tartoznak, és a legtöbb karácsonyi töltelékben megtalálhatók. Főzve, sütve, nyersen egyaránt mérgezőek a kutyák és a macskák számára. A hagyma és a hagymát tartalmazó ételek, termékek gyomor-bélrendszeri zavarokat okozhatnak, vörösvértest-károsodáshoz és életveszélyes vérszegénységhez vezethetnek a macskákban és a kutyákban egyaránt. Karácsonykor figyeljünk arra, hogy kutyánkat, macskánkat tartsuk távol a zsályás- és hagymás tölteléktől, a hagymás mártásoktól vagy bármilyen más allium alapú ételtől.
A hagymamérgezés jelei a kutyáknál, macskáknál:
Előfordulhat, hogy a jelek néhány napig nem jelentkeznek, de előfordulhat rosszullét, hasmenés, hasi fájdalom, és álmosnak, tompának, gyengének tűnhetnek, nem táplálkoznak, és néha szaporább a légzésük.
Ha házi kedvencünk hagymát vagy az allium család más tagjait tartalmazó táplálékot evett, vegyük fel a kapcsolatot az állatorvosunkkal. A mérgezés jelei néha később jelentkeznek, így még akkor is érdemes elvinni kedvencünket vizsgálatra, ha jelenleg jól van.
Kék sajtok
A roquefort és más kék sajtok egy roquefortine C nevű anyagot tartalmaznak, amelyet a sajtok előállításához használt gomba termel. A kutyák érzékenynek erre az anyagra, és szélsőséges esetekben gyors izomremegés és görcsrohamok alakulhatnak ki náluk, amelyek akár két napig is eltarthatnak.
Romlott és penészes ételek, maradékok
Könnyen előfordulhat, hogy túlbecsüljük, mennyi ételre van szükség a karácsonyi időszakban. Ne essünk kísértésbe, hogy a karácsonyi ételek maradékát odaadjuk kutyánknak – ezek a kutyák számára mérgező rejtett összetevőket tartalmazhatnak. A penészes ételek sokféle méreganyagot tartalmazhatnak, és ha megeszik őket, megbetegíthetik a kutyát. Egy bizonyos anyag, amely főként a penészes tejtermékekben, kenyérben és diófélékben található, a kutyáknál gyorsan izomremegést és görcsrohamokat okozhat.
Csokoládé, csokoládés adventi naptárak, csokoládés pralinék, csokoládés díszek, szaloncukor
A háziállatok számára mérgező. Mivel a karácsonyi időszakban a háztartások gyakran tele vannak csokoládéval (és az azt tartalmazó élelmiszerekkel), fontos, hogy ezeket a háziállatok számára elérhetetlen helyen tartsuk. Még ha be van csomagolva és a fa alatt van is, a kutyák kiszagolhatják, és szívesen kiszolgálják magukat. A csokoládé a teobromin nevű stimuláns anyagot tartalmazza, amely hányást, hasmenést, hiperaktivitást, remegést, görcsöket, szívritmus zavarokat vált ki, és akár halálos is lehet. Minél sötétebb a csokoládé, annál súlyosabb a hatás. A toxicitás a csokoládé típusától, az elfogyasztott mennyiségtől és a háziállat súlyától függ. Ne tegyünk csokoládét a karácsonyfára vagy a karácsonyfa alá, és soha nem szabad hagyni szanaszét heverni a lakásban.
Szőlő, mazsola, mazsolás karácsonyi sütemények, édességek
A szőlő és annak összes szárított változata mérgező a kutyák számára. Valójában ezek a szárított gyümölcsök mérgezőbbek, mint maga a friss szőlő. A mazsola számos kedvenc karácsonyi finomság kulcsfontosságú összetevője, és ezek halálosak is lehetnek, ha kutyák esznek belőlük. Heveny vesekárosodást okozhatnak, ami veseelégtelenséghez vezethet. Minden olyan sütemény, amely mazsolát és szőlőt, szárított vagy kandírozott gyümölcsöket tartalmaz, a csokoládéval bevont mazsola, a gyümölcstorták, a kuglófok, a német stollen, az olasz panettone mind kockázatot jelentenek a kutyák számára a karácsonyi időszakban.
Néha ezeknek a potenciálisan mérgező gyümölcsöknek a hatása több napot is késhet. A legjobb, ha mindig állatorvoshoz fordulunk, ha kedvencünk szőlőt, mazsolát, vagy mazsolás, aszalt gyümölcsös süteményből fogyasztott. Még akkor is, ha kedvencünk látszólag rendben van.
Élesztős tészták, kenyerek, péksütemények, élesztős házi sütemények
Minden élesztős tészta veszélyes! A házi kenyér, zsemle (élesztős) tésztája puffadást és alkoholmérgezést okozhat a háziállatoknál. Az alkohol az erjedő élesztőből keletkezik, miközben a tészta megkel a háziállat meleg gyomrában. Súlyos esetekben a gyomor megcsavarodhat, ami sürgősségi műtétet igényel.
Mézeskalács sütik
A mézeskalács sütik és házikók azért veszélyesek, mert szerecsendiót, szegfűszeget, szegfűborsot, fahéjat, mézeskalács fűszerkeveréket tartalmaznak. Ezek a fűszerek mérgezőek a háziállatok számára.
Diófélék
Mivel a diófogyasztás karácsonykor tetőzik, kockázatokkal jár a háziállatok számára. A dió és a héj fulladásveszélyt jelenthet, és bélrendszeri problémákat is okozhat, a fertőzött dió halálos mérget tartalmaz, borzasztó veszélyes!
A makadámdió további kockázatot jelent a kutyák számára, mivel a lenyelése hányással és gyengeséggel jár, megnövekedett testhőmérsékletet, remegést és a hátsó lábakban izommerevséget okozhat. Ezek a hatások általában 12 órán belül jelentkeznek, és akár két napig is eltarthatnak. Néhány makadámdió csokoládéval van bevonva, így kettős veszélyt jelent a kutyákra nézve.
Ezek a diófélék gyakran megtalálhatóak a kekszekben, süteményekben és karácsonykor rágcsálnivalóként is használják őket.
Édesítőszerek
A cukorhelyettesítő édesítőszereket nem csak a teába és a kávéba használjuk, hanem számos finom csemegében is megtalálhatók, például cukormentes süteményekben, kekszekben, mentolos cukorkákban, rágógumikban, boltban vásárolt lekvárokban, pudingokban és mogyoróvajban is. A xilit az egyik leggyakrabban használt anyag, amely életveszélyes lehet a kutyák számára. Az érintett kutyák alacsony vércukorszintet (hipoglikémiát) mutatnak, ami a fogyasztást követő fél órán belül koordinációvesztést, összeesést és rohamokat okozhat. Ezt követően májelégtelenség léphet fel.
Alkohol, alkoholtartalmú italok, ételek és édességek
Természetesen senki sem adna tudatosan alkoholt a házi kedvencének, de ha az könnyen elérhető közelségben van, házi kedvencünk önkéntelenül is hozzáférhet. Bizonyos alkoholos italok vonzóbbak lehetnek a kutyák számára, például a tejszín- vagy a tojás alapú italok. A kutyák érzékenyebbek az etanolra, mint az emberek, így már kis mennyiségű alkohol elfogyasztásának is komoly következményei lehetnek. A kutyáknál az embernél várthoz hasonló hatások jelentkezhetnek, például álmosság, csökkent koordináció, bizonytalan járás, lábremegés, az alkohol csökkenti a vércukorszintet, a vérnyomást és a testhőmérsékletet. Az alkoholmérgezés görcsrohamokhoz és légzési elégtelenséghez is vezethet.
Soha ne hagyjuk felügyelet nélkül az alkoholtartalmú italokat, és gyorsan takarítsuk fel, ha véletlenül kiömlik. Kerüljük az alkoholtartalmú italok, ételek vagy édességek, például a likőrös bonbon, szaloncukor szabadon hagyását a lakásban.
2. Veszélyes ünnepi növények
Számos olyan növénytípus létezik, amely mérgező a háziállatok számára. Egy felmérés szerint a háziállatok 10%-a betegedett már meg az otthoni növények elfogyasztása után, melyből 43% súlyos orvosi esetnek bizonyult. A mikulásvirág, az amarillisz, a fagyöngy, a magyal, a borostyán, a tiszafa és a liliom a leggyakoribb mérgező ünnepi növények. Nézzük most át sorban, mennyire mérgezőek és milyen panaszokat okozhatnak a macskáknál, és a kutyáknál.
Erősen mérgező növények:
Liliom: Világszerte körülbelül 90 különböző liliomfajta létezik, melyek mindegyike halálos méreg a macskák számára! A virág minden része (beleértve a virágport is!) erősen mérgező, de még a víz is, amiben elhelyezzük őket. Egyéb fajokban nem okoz ilyen problémát, így kutyáink biztonságban vannak. Cicákban azonban súlyos, nem ritkán halálos kimenetelű veseelégtelenséget okoznak. Az első tünetek általában hányás formájában jelentkeznek, de a kijáró macskák esetén ez akár el is kerülheti a gazdák figyelmét.
Az azonnali kezelés hiányában a betegség 36-72 órán belül gyógyíthatatlanná válik, a kialakuló veseelégtelenség már nem visszafordítható. Ekkor már egyéb tünetek is jelentkeznek, többek közt: bágyadtság, étvágytalanság, vizeletürítés hiánya, idegrendszeri tünetek. Általában elmondható, hogy liliom toxikózis esetén a 18 órán belül ellátásra kerülő macskák túlélési esélye jó, így amennyiben felmerül a gyanú, hogy kedvencünk liliomhoz juthatott (megrágott liliomlevelek, liliomrészek a macska hányásában, gyanús tünetek, és elvi lehetőség arra, hogy a macska liliomhoz közel kerülhetett), azonnal forduljunk állatorvoshoz, az időben elkezdett kezelés ugyanis életmentő lehet!
Tiszafa (Taxus baccata): Mérgező alkaloidok találhatók a növényben, és általában a levelek tartalmazzák a legtöbb méreganyagot. Az elhervadt vagy szárított levelek is mérgezőek. Legerősebben a lovakra van hatással, halálos adagja 200–400 mg/testsúlykg, de a kutyák és a macskák számára is erősen mérgezőek a levelei, a bogyója, az egész növény. Tünetei: támolygás, izomremegés, görcsök, ájulás, nehézlégzés és végül a szívelégtelenség. A halál gyors, ezért sokszor nem minden tünet figyelhető meg.
Közepesen mérgező növények:
Amarillis (Hippeastrum vittatum): Az egyik leglátványosabb téli virágunk az amarillis, mely önmagában is lélegzetelállító. Vigyázat, a látszat csal! Az amarillis minden része mérgező, kezdve a hagymájától a szárán és a levelein át egészen a virágokig. A növény egy lycorine nevű toxint tartalmaz, amit a gumójában raktároz a legnagyobb mennyiségben éppúgy, ahogy a nárcisz is és más hagymás növények. A gumó szövetének vagy a növény levelének nagy mennyiségű fogyasztása gyomor- és bélgyulladásra jellemző tüneteket okoz, amit gyakran hányás és hasmenés is kísér. Súlyosabb mérgezés esetén az amarillis mérge akár az izmokat, ezzel együtt a tüdőt is lebéníthatja, ami légzéselégtelenséghez vezet.
Fagyöngy (Viscum album): Egyetlen ága is nyáladzást, hányást, hasmenést, alacsony vérnyomást, légzési nehézségeket és alacsony pulzusszámot okozhat a macskáknál és a kutyáknál. Ha egy kutya vagy macska lenyel egy fagyöngy-bogyót, enyhe nyáladzás, hányás, hasmenés és hasi fájdalom a következménye. Ha nagy mennyiséget fogyaszt belőle, akkor gyomorbántalmakat, akár halált is okozhat. A fagyöngynek sok fajtája létezik, de a legmérgezőbb az európai változat. Hazánkban mindössze két fajuk él, a sárga és a fehér fagyöngy.
Magyal (Ilex fajok): Élénk piros termései és a mélyzöld színű levelei együttes hatásával ünnepi hangulatot varázsol, de nagyon kell vigyázni vele! Levelei ugyan szúrósak, mégis ez jelenti a legkevesebb gondot, ugyanis hívogató, élénk bogyói egy bizonyos teobromin nevű toxint tartalmaznak, melynek fogyasztása súlyos hányást és hasmenést okozhat. Nagyobb mennyiségben súlyos vagy maradandó károsodást vagy halált is okozhatnak az állati szervezetben.
Borostyán (Hedera helix): A borostyán örökzöld kúszónövény. Minden része mérgező, különösen a keserű ízű bogyói. Bogyójának fogyasztása gyomor és bélpanaszokat okoz a háziállatoknál. Súlyos mérgezés esetén erős hányás, hasmenést, görcsök jelentkeznek.
Enyhén mérgező növények:
Mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima): A mikulásvirág egy népszerű karácsonyi növény, de közel sem annyira mérgező, mint azt sokan gondolják. A nedve irritálhatja a szájat és a gyomrot, de szerencsére nem halálos. A növény egyes részeinek elfogyasztása esetében hasi fájdalom, hányinger, hányás vagy hasmenés formájában tapasztalhatók tünetek. A macskák, hörcsögök és nyulak esetében nagyobb mértékű mérgezés is kialakulhat, hiszen testük jóval kisebb méretű, így ezen állatok tartásánál fokozottan kell ügyelni a mikulásvirág tulajdonosainak. Az állatok esetében is érdemes mihamarabb állatorvos felkeresése a mérgezés gyanújának fennállásakor.
Mérgezőek-e a kutyák, macskák számára az élő fenyőfák?
A leggyakoribb karácsonyfafajták, köztük az erdei fenyő és a lucfenyő nem nagyon mérgezőek a kutyák számára, de az általuk termelt olajok és a fáról lehulló fenyőtűk kockázatot jelenthetnek. A fenyőtűk éles hegyei lenyelve belső károsodást, gyomorproblémákat és bélelzáródást okozhatnak. A lehullott fenyőtűk megsérthetik a kutyák talppárnáit, esetlegesen beszorulhatnak közéjük.
Ha él háziállat a családunkban és élő karácsonyfát szeretnénk állítani, választhatunk egy nem hulló változatot is. Ha élő karácsonyfánk van, tartsuk távol háziállatainkat a fa vizétől, mérgező lehet, mivel baktériumokat, peszticideket és penészgombát tartalmazhat. Ha gondosan becsomagoljuk a karácsonyfatartót alufóliába, akkor megelőzhetjük, hogy a négylábú családtag igyon ebből a vízből.
Sok macska és cica kényszert érez arra, hogy felmásszon a karácsonyfára, és ezzel veszélybe sodorja magát, ezért célszerű a fát rögzíteni, hogy csökkentsük az eldőlés, kidőlés esélyét.
Akár élő, akár műfánk van, mindig az a legjobb, ha felügyeljük házi kedvenceinket a karácsonyfa körül, így még azelőtt észrevehetjük a csínytevéseket, mielőtt baj történne. Jó ötlet lehet, ha teljesen távol tartjuk őket a karácsonyfától, amikor nem vagyunk otthon.
Ha hulló fát választottunk, gyakran takarítsuk fel a környékéről a lehullott fenyőtűket.
3. A karácsonyi díszek, dekorációk, elektromos világítás veszélyei
Nemcsak az ételek csábítják kedvenceinket az ünnepi időszakban, de a karácsonyfa színes gömbjei, díszei, fényei is, ami igen veszélyes lehet, ha kedvencünk játéknak hiszi őket. A gömbök különösen vonzzák a macskákat. A díszek visszafordíthatatlan sérüléseket okozhatnak, ha összetörnek, az éles szilánkok megvághatják kedvencünk talppárnáit.
Ha megrágja és/vagy lenyeli valamelyik díszt a háziállatunk, az megvághatja a torkát, megsebezheti az ajkait és az emésztőrendszerében is sérüléseket okozhat. A fa, szövet és műanyag díszek biztonságosabbak, de fontos megjegyezni, hogy ezek is okozhatnak fulladásveszélyt vagy bélelzáródást.
A legbiztonságosabb megoldás, ha a karácsonyfadíszeket magasra akasztjuk, hogy a pajkos mancsok (vagy farkak) ne tudják leütni őket! Fontos, hogy soha ne akasszunk csokoládés díszeket a fára, mivel a csokoládé mérgező a kutyák számára!
A sós tésztából készült díszek is mérgezőek!
A házi készítésű sós tésztadíszek szintén kockázatosak, mivel tekintélyes mennyiségű sóból készülnek, és halálos kimenetelű sómérgezést okozhatnak a házi kedvenceinknek. Ha elég nagy mennyiségben fogyasztják, a só hányást, gyengeséget, hasmenést, izomremegést és görcsrohamokat okozhat!
Az elektromos világítás vezetékeinek megrágása súlyos áramütéshez is vezethet!
A fényfüzérek vezetékei kötélhúzós játékra való felhívásnak tűnhetnek, ez fokozottan veszélyes, mivel a fa eldőlhet, sérüléseket okozhat embernek, állatnak egyaránt. A fényfüzérek lámpái égési sérüléseket, vagy áramütést okozhatnak, ha megrágják őket. Ez különösen a macskákra jelent veszélyt. Fennáll a fulladás vagy sérülés veszélye is, ha kedvencünk belegabalyodik a fényfüzérekbe, ezért tartsuk őket távol a háziállatoktól, vagy csak olyan helyiségekben helyezzük el őket, ahol a háziállatok mindig a látóterünkben vannak. Ha ragaszkodunk a karácsonyi izzófüzérhez, akkor tegyünk meg mindent azért, hogy ne érje el őket a kutya, vagy a macska. Emellett mindig kapcsoljuk ki a fa áramellátását, ha nem tudjuk felügyelni háziállatunkat a fa körül.
Macskákra leselkedő karácsonyi veszélyek
Az ajándékok becsomagolásához használt szalagokkal, flitterekkel és girlandokkal játszó macskák nagyobb valószínűséggel nyelik le véletlenül ezeket a tárgyakat. Ha ez megtörténik, ezek megakadhatnak a macska nyelve alatt vagy a gyomrában, ami olyan bélelzáródást okozhat, amely sürgősségi műtétet igényel.
Ne hagyjunk ajándékokat a fa alatt
A fa alatt heverő karácsonyi ajándékok túlságosan is csábítóak lehetnek négylábú barátaink számára – különösen, ha az ajándék ehető! A legjobb, ha a becsomagolt ajándékokat a mancsoktól távol tartjuk, mivel a csomagolópapír elzáródást okozhat a kutya gyomrában és beleiben, ha eszik belőle. Tartsuk a csomagolópapírt és az ajándékokat a háziállatok számára elérhetetlen helyen.
Óvatosan a gyertyákkal és az elemekkel működő tárgyakkal
A gyertyákat is tartsuk távol a háziállatoktól, a lenyelés fulladást okozhat. A meggyújtott gyertyákat mindig felügyeljük, és oltsuk el, mielőtt kimegyünk a szobából, mivel tűzveszély is fennállhat, ha a háziállat feldönti, vagy leveri az égő gyertyát. Bármilyen nyílt láng veszélyes lehet a háziállatokra. A kíváncsi háziállatok megégethetik a mancsukat vagy a farkukat. A háziállatok felboríthatnak egy gyertyát, és lakástüzet okozhatnak. Nyílt lángú gyertyák használata helyett elemmel működő gyertyákat ajánlunk.
Az elemeket is tartsuk távol a háziállatoktól, és mindig figyeljünk oda, hogy a használaton kívüli elemes játékokat elzárva tároljuk. Az elemek súlyos belső sérüléseket okozhatnak, ha a háziállatok megrágják vagy lenyelik őket. Az alkáli elemekből maró hatású anyag szivárog ki, amely megégetheti kedvencünk száját, nyelőcsövét vagy gyomrát. Ha gyanítod, hogy kedvenced lenyelt egy elemet, azonnal fordulj vele állatorvoshoz.
A hógömbök is veszélyesek, ha eltörnek
Bár elég egyszerű a háziállatok számára elérhetetlen helyen tárolni, a hógömbök mérgezőek, ha eltörnek. A hógömbök belsejében lévő folyadék gyakran etilénglikolt tartalmaz, amely ugyanaz a méreganyag, mint a fagyállóban. A koncentráció szintje változó, ezért az a legjobb, ha a háziállatokat távol tartjuk a kiömlött folyadéktól, amíg az üveget és a folyadékot teljesen fel nem takarítjuk.
Az eddig olvasottakat röviden összefoglalva az alábbi hasznos infografikán olvashatjátok:
4. Téli veszélyek és elkerülésük
A tél a hideg, fagyos időjárás és a havas séták időszaka, de számos szezonális veszélyt is jelent a kutyák számára. A hidegben való kimozduláshoz nem csak az kell, hogy felkészültek legyünk, rétegesen és melegen öltözködjünk fel, hanem az is, hogy tudjuk, milyen veszélyek leselkedhetnek ránk, és hogyan kerülhetjük el őket.
Milyen téli óvintézkedésekre van szükség a háziállatok biztonsága érdekében?
Számos egyszerű óvintézkedést tehetünk annak érdekében, hogy biztonságban legyenek a szabadban.
Legyen a kutyában microchip
Az első és a legfontosabb, hogy legyen a kutyában microchip. A mikrochip egy apró, rizsszem nagyságú szerkezet, amely egy egyedi számsort kódol. Kutyáinknak kötelező, macskáknál (különösen a kijáró egyedeknél) ajánlott. Előadódhatnak olyan helyzetek, hogy a kutya séta közben valami folytán elszalad, és nem tudod visszahívni, ilyenkor megy a saját feje után, a gazdi hiába szalad utána, nem fogja utolérni. Ilyen esetekben, ha a kutyát megtalálják és sikerül megfogni, rögtön chipet néznek, a chipszám alapján meg tudják találni a gazdit és értesíteni, hogy meglett a kutyája, és mehet érte. A mikrochip segít abban, hogy kedvencünk hazatalálhasson! Ezért is fontos, hogy kutyánkban legyen microchip, a chip legyen regisztrálva az adatbázisban, és az adatok naprakészek legyenek (aktuális cím és telefonszám).
Rövid sétákat tegyünk
Érdemes megfontolni a sétáltatás időtartamának csökkentését, ha nagyon hideg van. Kerüljük a jégen való sétát. A téli séták alkalmával viselt kutyakabát csökkenti a testhőmérséklet hirtelen csökkenését. A legfontosabb, hogy azonnal forduljunk állatorvoshoz, ha a hipotermia jeleit észleljük kedvencünkön.
Hipotermia akkor jelentkezik, mikor egy állat teste már nem képes fenntartani a normális hőmérsékletet. Első jele az erős reszketés és a gyengeség. A lehűlés során a szervezet több hőt ad le, mint amennyit termelni képes, extrém esetekben a test hőmérséklete radikális változásokat is szenvedhet. A hipotermia a központi idegrendszer depressziójához vezet, továbbá hatással van a szívműködésre és a véráramlásra, a légzésre és az egész immunrendszerre. Egy szabálytalan szívverés légzési nehézséggel kombinálva eljuttathatja az állatot arra a pontra, amelyből már nincs visszaút.
Kerüljük a jégmentesítővel felszórt utakat, veszélyes!
A kősó (szemcsés só, örlemény), az utak és járdák jégmentesítésére használt, általában szóróanyagnak nevezett anyag nátrium-kloridot (sót) tartalmaz, ami veszélyes lehet a háziállatokra. Ha a kutyák és macskák mancsára vagy szőrére kerül, hajlamosak lenyalni vagy lerágni, de ez kockázatot jelent. A háziállatok által lenyelt só magas nátriumkoncentrációt eredményezhet a vérben, ami hányáshoz, letargiához, görcsökhöz és vesekárosodáshoz vezethet. Ha kedvencünk olyan helyen sétált, ahol hó- vagy jégmentesítést végeztek ezzel az anyaggal, akkor érdemes megtörölni a lábát, és megtisztítani a szabadon lévő szőrzetet (például a lábán vagy a hasán). A kutyák szervezetébe az olvadt hó tócsáinak megivásával is bekerülhet.
A fagyálló halálos méreg!
A fagyálló folyadékokban, téli szélvédőmosó folyadékokban található etilén-glikol súlyos mérgezést okozhat kutyában, macskában, más háziállatban. A háziállatok hajlamosak meginni, mert édes, de lenyelve potenciálisan halálos. Macska esetében a mancsról lenyalogatott kis mennyiség is elegendő lehet a mérgezéshez. A mérgezés hatásai kezdetben hányás, hasmenés, gyengeség formájában jelentkezhetnek, és a kutya részegnek tűnhet. A tünetek közé tartozik még az izmok/szemek rángása, letargia, a szokásosnál több ivás, bizonytalanság, görcsök, gyors légzés és összeesés.
Ha biztos vagy benne, hogy kutyád, macskád valamelyik etilén-glikol tartalmú anyagot fogyasztotta, az állatot a lehető leghamarabb meg kell hánytatni. A hánytatásnak azonban csak egy-két órán belül van értelme, utána a mérgező anyag már felszívódott. A házilagos hánytatási módszerek sajnos nem megbízható eredményűek, ezért késedelem nélkül állatorvoshoz kell fordulni. Más mérgezéseknél jól használható az orvosi széntabletta a felvett méreganyagok megkötésére, felszívódásuk csökkentésére, azonban fagyálló mérgezésnél ez sajnos nem tűnik hatásosnak. Az azonnali kezelés fontos. Bármennyit ivott a kutya, macska a fagyállóból, azonnal forduljunk vele állatorvoshoz, az időtényező ebben az esetben a esély a túlélésre.
A fagyállót biztonságos helyen kell tárolni. Ha fagyálló folyadékot használunk, gondoskodnunk kell arról, hogyha véletlenül kiömlik, tartsuk távol a háziállatunkat, és azonnal takarítsuk fel a kiömlött folyadékot!
Mindig ügyeljünk arra, hogy olyan fagyállót vásároljunk, amely keserűanyagot tartalmaz; ez elriasztja a háziállatokat attól, hogy megigyák.
Stressz a kutyáknál karácsonykor
A karácsony sok vendéget hoz magával, de a túl sok vendég stresszes lehet a kutyánk számára. A legjobb, ha időben felkészülünk a látogatókra, és biztonságos helyet biztosítunk kutyánknak, ahová nyugodtan visszavonulhat. Ez lehet egy csendes szoba, vagy egy olyan hely, ahol nem zavarhatják a kutyát. Ne felejtsünk el vizet biztosítani számára, a megszokott dolgait és a játékait, hogy a biztonságos helyiségben minden szükséges dolgot megtaláljon. Vannak olyan kutyák, akik szeretnek társaságban lenni, élvezik, de számukra is fontos a pihenés, mert a karácsonyi ünneplés közepette hamar elfáradnak.
Az ünnepi időszakban is fontos a napi rutin
A napi rutin gyakran elveszhet a karácsonyi káoszban, de a kutyánk által megszokott rutin betartásával minimalizálhatjuk a stresszt. Az ünnepi időszakban is törekedjünk arra, hogy kutyánk ugyanabban az időben étkezzen, ugyanannyit sétáljon és legyen elég ideje pihenni, úgy mint a hétköznapokban.
Mit tegyek, ha a kutyám vagy a macskám lenyelt valamit, amit nem szabadna?
Fontos előre tájékozódni, és tisztában lenni azzal, hogy melyik a hozzánk legközelebb eső ügyeletes állatorvos vagy állatorvosi klinika, ahová lehet fordulni sürgősségi problémákkal a karácsonyi ünnepek idején.
Ha úgy gondoljuk, hogy a kutyánk, macskánk megevett, megérintett vagy belélegzett valamit, amit nem kellett volna, azonnal beszéljünk az állatorvosunkkal. Ha ez karácsonykor történik, akkor a legközelebbi ügyeletes állatorvossal, vagy állatorvosi klinikával.
Mit kell elmondani az állatorvosnak?
Veszélyhelyzetben segíthetünk az állatorvosnak abban, hogy megalapozott döntést hozzon arról, hogy kell-e kezelni a kutyát, vagy a macskát, és ha igen, mi lenne a legjobb kezelés számára. Ha lehetséges, tájékoztassuk az állatorvost a következőkről:
- Szerintünk milyen méregnek volt kitéve a kutya, macska (például csokoládé, ibuprofén… stb.). Ha releváns és tudjuk, adjuk meg a termék nevét vagy az összetevők listáját.
- Mennyit ehetett a kutya, macska (pl. 500 mg, 500 ml, egy tabletta… stb., akár közelítő adatok is segíthetnek).
- Mikor került a kutya, macska a méreggel kapcsolatba (pl. 5 perccel, 5 órával vagy 5 nappal ezelőtt).
- Volt-e rosszulléte a kutyának, macskának, és ha igen, milyen klinikai hatásokat észleltek.
Az állatorvos könnyebben ellátja a mérgezett kutyát, macskát, ha előbb, mint utóbb kezelik. Ha kétségeink vannak, ne várjuk meg, amíg a kutya, macska rosszul lesz, mielőtt tanácsot kérnénk.
Mit vigyünk az állatorvoshoz?
Ha mégis el kell vinni a kutyát az állatorvosi rendelőbe, mindenképpen vigyünk magunkkal minden vonatkozó csomagolást, vagy a méregből mintát, például. növényi részeket. Mindig óvatosan bánjuk ezekkel az anyagokkal, növényekkel, főleg, ha erősen mérgező, nehogy saját magunk is megmérgeződjünk.
Emésztőrendszeri vészhelyzetek
Túletetés – mozgás – felfúvódás – gyomorcsavarodás
A túletetés komplikációkkal is járhat, felfúvódáshoz vezethet, ami fájdalmas, súlyos esetekben pedig életveszélyes lehet, és gyomorcsavarodáshoz vezethet.
A nagy mennyiségű egyszerre elfogyasztott élelem, a gyors evés és az evés utáni túlzott mozgás gyomorcsavarodást eredményezhet. A gyomorcsavarodás egy olyan életveszélyes állapot, amelyben a kutya gyomra megtelve étellel és/vagy folyadékkal, felfúvódik, majd átfordul a tengelye körül, levágva ezzel az élelem és a víz áthaladását a gyomorba. Mindezzel gátolja a keringést és nyomást gyakorol a létfontosságú szervekre csökkentve ezzel e szervek irányába a vérellátást. A gyomorcsavarodás műtétet igényel, és minél előbb, különben a kutya meghal! Amikor a gyomorcsavarodás bekövetkezik, azonnal vidd el egy kórházba, vagy állatklinikára, hogy megmentsék az életét!
Az ünnepek alatt is tartsuk be kedvencünk szokásos táplálékbevitelét, és ne hagyjuk, hogy túlzásba vigye az étkezést, a jutalomfalatokat és a saját állateledelét!
Túlzott zsírfogyasztás okozta gyomor- és bélgyulladás, hasnyálmirigy-gyulladás
Egyes háziállatok nagyon érzékenyek lehetnek az ételek változásaira, és hasnyálmirigy-gyulladást kaphatnak. Ez egy olyan állapot, amikor a hasnyálmirigy begyullad, miután a háziállat gazdag, zsíros ételeket fogyasztott. Ez a gyakori betegség az enyhétől a súlyosig terjedhet. A hasnyálmirigy-gyulladás leggyakoribb jelei a hányás, az étvágycsökkenés, az energiacsökkenés, a hasi fájdalom és a hasmenés. A hasnyálmirigy-gyulladás megelőzése érdekében ne adjunk kedvencünknek zsíros vagy cukros emberi ételeket, például kolbászt, mártást, olajban sült ételeket, ünnepi süteményeket és édességeket.
Bélelzáródás
A szaloncukrok, édességek műanyag csomagolása, az ajándékok csomagolópapírjai, a karácsonyi dekorációk, girlandok, más idegen tárgyak elakadhatnak kedvencünk bélrendszerében, ami életveszélyes elzáródást okozhat. A kutya, macska nem fog tudni emészteni, ezért mindent ki fog hányni, ebben az esetben már csak a műtét segíthet!
Ha kedvencünk mégis belekerül az említett ünnepi veszélyek valamelyikébe, vagy más típusú kisállat vészhelyzetet tapasztalunk, minél előbb vigyük őket állatorvoshoz vagy a hozzánk legközelebb eső sürgősségi állatklinikára.
Zárszó
Mivel annyi minden történik, könnyű elfelejteni azokat a kockázatokat, amelyeket az évnek ez az időszaka jelent a kutyáink, macskáink számára. Bár ezeknek a kockázatoknak a többsége egész évben fennáll, határozottan ebben az évszakban éri el a csúcspontját, valószínűleg az ízletes csemegék bősége és hozzáférhetősége miatt.
Vigyázzunk kedvenceinkre, mert ők a családunk négylábú tagjai, rengeteg szeretetet adnak nekünk, örömöt és vidámságot csempésznek a mindennapjainkba, tőlük lesz szebb az életünk!❤
🎄🎄 Ezúton kívánok minden kedves kutya- és macskatulajdonosnak, kedves családjaitoknak és szeretett házi kedvenceiteknek biztonságos és Boldog Karácsonyt! 🎄🎄
A kiemelt kép forrása:
A további képek forrásai:
Kérlek, oszd meg ezt a bejegyzést a barátaiddal és más kutyabarátokkal is, mert számukra is hasznos lehet! Köszönöm!
f
Kérlek, tarts velem a jövőben is, keresd
Vámosi Ildikó, kutyás cikkíró és szerző hivatalos honlapját!
https://ildikovamosi.hu
❤️ Hasznos és értékes cikkekkel várom a kutyák szerelmeseit,
a hobby kutyásokat, a tenyésztőket, a kiállítókat és mindenkit, aki imádja a kutyákat! ❤️
Köszönöm a megtisztelő látogatásod!
Várlak vissza szeretettel és sok értékes cikkel!